Alergija namų dulkių erkėms: ką turi žinoti kiekvienas?

Nors alergija namų dulkių erkėms (ji neretai vadinama alergija dulkėms, nors tokios alergijos nėra visai) yra plačiai paplitusi, bet tuo pat metu apie ją žinoma mažai. Tai varginanti liga, galinti pasibaigti pavojingomis komplikacijomis. Ši kvėpavimo takų alergija dažnai nuvertinama ir todėl su ja elgiamasi netinkamai.

Kas tos namų dulkių erkės ir kodėl jos sukelia alergiją?

Namų dulkių erkės priklauso voragyvių klasei. Alergiją dažniausiai sukelia dvi jų rūšys – Dermatophagoides farinae ir Dermatophagoides pteronyssimus. Šių erkių kūnai yra rutulio formos, turi 4 poras kojų, apaugusių plaukais, nagais ir siurbtukais. Dulkių erkių dydis svyruoja nuo 0,1 iki 0,6 mm: jų neįmanoma pastebėti plika akimi!

Namuose visus metus gyvena ir veisiasi patalynėje, kilimuose, užuolaidose ir minkštuose žaisluose. Joms patinka ten, kur šilta ir drėgna.

Nors namų dulkių erkės savaime nėra kenksmingos  ir neplatina ligų, bet šie nemalonūs ir grėsmingi maži padarai yra alergiją sukeliančių medžiagų šaltinis.  Šių erkių maistas yra žmogaus ir gyvūnų atliekos: negyva oda, nagų likučiai, plaukai. O alergija namų dulkių erkėms yra susijusi su baltymais, esančiais jų išmatose ir jų liekanose. Todėl alergiją jos gali sukelti net ir būdamos negyvos.

Alergijos platintojos, kurių sunku išvengti

Namų dulkių erkės į mūsų namų atsikrausto nekviestos. Čia jos randa geriausias sąlygas gyventi ir daugintis. Nuo dulkių erkių sunku apsisaugoti, be to, alergija joms nepriklauso nuo metų laiko – ji gali pasireikšti bet kada. Vis dėlto alergija namų dulkių erkėms dažniau pasitaiko rudenį, kai daugiau būname daugiau uždaroje aplinkoje, prasideda šildymas, mažiau vėdiname. Drėgna aplinka (60-80 proc. ) ir gana aukšta stabili temperatūra (26-32 ° C) – tai idealios sąlygos namų dulkių erkėms daugintis ir klestėti

Namų dulkių erkės veisiasi patalynėje, ypač čiužiniuose ir pagalvėse, taip pat pūkinėse antklodėse. Jos gyvena foteliuose, dekoratyvinėse pagalvėlėse ir sofose.

Šių alergiją platinančių gyvūnėlių gali būti ir pačiose netikėčiausiose vietose:

  • minkštuose žaisluose,
  • užuolaidose,
  • kilimuose,
  • minkštuose balduose,
  • naminių gyvūnėlių guoliuose.

 

Kuo pavojinga alergija namų dulkių erkėms?

Namų dulkių erkės yra pagrindinė alerginio rinito priežastis. Jos sukelia simptomus, būdingus kvėpavimo takų alergijoms: slogą, akių konjunktyvitą, kosulį, apsunkina kvėpavimą. O tai daro neigiamą poveikį gyvenimo kokybei. Alergija namų dulkių erkėms ne tik mažina fizinį aktyvumą, bet yra lėtinė liga, kuri gali sukelti įvairių komplikacijų ir iš jos, netinkamai elgiantis, gali išsivystyti alerginė astma. Liga trukdo profesiniam ir asmeniniam gyvenimui, vaikams  gali turėti neigiamą poveikį mokymuisi.

Ką daryti?

Nors namų dulkių erkių vis dar neįmanoma visiškai pašalinti, jų kiekį galima sumažinti laikantis tinkamų higienos priemonių.

  • Sumažinkite drėgmę savo namuose, įrengdami oro džiovintuvą.
  • Venkite šildyti miegamąjį daugiau nei iki 18 ° C temperatūros.
  • Naudokite pagalvių nuo erkių apsaugas ir įsigykite nuo dulkių erkių saugančius čiužinius.
  • Pašalinkite iš namų kilimus ir kilimėlius
  • Pasirinkite  baldus su durelėmis vietoj atvirų lentynų.

 

Kiekvieną dieną net (ir ypač) žiemą po  30 minučių vėdinkite visus gyvenamuosius kambarius.

  • Patalynę (paklodes, pagalvių ir antklodžių užvalkalus) skalbkite didesnėje  nei 60 ° C temperatūroje.
  • Kiekvieną savaitę valykite kambarius dulkių siurbliu, naudodami didelio efektyvumo oro filtrą (HEPA 13 arba 14).
  • Kartą per metus karštai išvalykite ar išplaukite pūkines pagalvės ir antklodes.

Įdėkite savo vaiko minkštus žaislus į maišelį ir padėkite jį į šaldiklį 24 valandoms: namų dulkių erkutės ten neišgyvens.

Neleiskite namų dulkių erkėms valdyti savo gyvenimo!

Namų dulkių erkių alergija gali būti sunkiai suprantama net ir tiems, kuriuos ji paliečia. Bet negalima pasiduoti! Pasitarkite dėl alergijos įvertinimo ir tinkamo gydymo su gydytoju alergologu. Sprendimai egzistuoja, jie priklauso nuo alergijos sunkumo ir juos galima parinkti kiekvienam..

 Alergija namų dulkių erkėms: įspūdingi skaičiai

Kas antro alerginio rinito priežastis – namų dulkių erkės.

Alergija namas dulkių erkėms yra pati dažniausia kvėpavimo takų alergija Europoje.

Visame pasaulyje yra 50.000 rūšių namų dulkių erkių ; 8 iš jų gali sukelti alergiją.

1 namų dulkių grame yra 2,000 namų dulkių erkių!

Viename čiužinyje gali būti 1,5 milijono namų dulkių erkių

Parengė 

Naujienos
  • Ar įmanoma įveikti vaiko alerginę slogą? Mamos pasakojimas

    „Vos mano sūnus pradėjo lankyti darželį, taip ir pasipylė ligos. Dažniausia liga būdavo sloga. Galvodavau, kad tai peršalimo sloga, nes dažnai matydavau, kaip jis lauke be pirštinių, rankas į balą sukišęs, arba žiemą šlapiomis kojomis pareidavo. Gydytoja paaiškino, kad darželinukai labai glaudžiai bendrauja, todėl įvairiais virusais ir bakterijomis apsikeičia labai greitai ir dėl to dažnai serga. Bet sloga nesitraukė. Sulaukus penkerių, varvanti, užburkusi nosis kankindavo praktiškai visus metus: prasidėdavo rudenį, tik atšventus gimtadienį, o pavasarį dar ir ženkliai paūmėdavo. Per tą laiką sūnus sirgo ir ausų uždegimu, ir bronchitu, ir gripu. Atlikome alergijos testą ir paaiškėjo, kad mūsų vaikas alergiškas medžių ir piktžolių žiedadulkėms.

  • Alergija namų dulkėms: ar įmanoma atsikratyti visam?

    „Maždaug nuo 2,5 metų mano dukrytę dažnai pradėjo kankinti sloga. Kurį laiką laukiau, galvojau, kad išaugs. Bet dukrytei augant, „augo“ ir sloga. Iš pradžių vargino „bėganti, užgulusi“ nosis, išberdavo odą, atsirasdavo kosulys, švokštimas, gydytojai diagnozuodavo bronchitą. Ieškojome priežasties – kodėl mūsų mažoji taip dažnai serga?

Plačiau
CD8 Klinika Mama aš sergu