Kas yra imunoterapija

Dauguma alergijos gydymo metodų slopina alergijos pasekmę, ir alergija vėl grįžta, t.y. –jų poveikis laikinas. Pats šiuolaikiškiausias alergijos priežasties gydymo metodas-alergenų specifinė imunoterapija.

Alergenų specifinė imunoterapija (toliau – imunoterapija) – gydymo būdas, kurio istorija siekia jau beveik 100 metų. Taigi ilgametė imunoterapijos taikymo patirtis visame pasaulyje yra gydymo saugumo ir veiksmingumo įrodymas.

Kas yra imunoterapija

Imunoterapijos metodo esmė – pacientui mažais kiekiais duodama alergeno, dozės pamažu didinamos, kol organizmas pripranta prie alergeno ir imuninė sistema į jį pradeda nereaguoti, t.y. veikiama ligos priežastis. Imunoterapija atkuria imuninės sistemos balansą, t.y. sumažina imunoglobulino E gamybą. Ji pripratina organizmą prie alergeno. Taigi, galima sakyti, kad imunoterapija – tai metodas, veikiantis alergijos priežastį, o ne laikinai užslopinantis pasėkmes.

Kaip veikia imuninė sistema?

Alergenų specifinė imunoterapija stimuliuoja limfocitų pogrupį, vadinamą reguliuojančiomis T ląstelėmis. Tos ląstelės pajėgios nukreipti imuninį atsaką į specifinį alergeną, kad jis būtų toleruojamas.

Imunoterapijoje naudojami preparatai yra natūralūs, nes jų sudėtyje yra tų pačių žiedadulkių, namų dulkių erkių, kačių, šunų pleiskanų ar kitų alergenų. Pritaikius šiuolaikines technologijas, alergenas yra išgrynintas, tiksliai apskaičiuotas jo kiekis, stiprumas.

Imunoterapija – individualus, kiekvienam pacientui pritaikytas gydymas.

Gydymo principas

Poliežuvinė specifinė imunoterapija – kai pacientui paskiriama alergenų tirpalo arba tablečių, jis gali gydytis namuose. Gydymas tinka ir vaikams nuo 5 m. ir suaugusiems. Baigus palaikomąjį gydymą, rekomenduojama daryti 5-10 metų pertrauką.

Gydymas įmanomas tik laikantis gydytojo nurodymų, reguliariai lankantis konsultacijai.

Alergenų specifinės imunoterapijos poveikis:

Gydymo fazės

Imunoterapiją gali skirti tik gydytojas alergologas. Vaistai geriami rytais, prieš pusryčius, tabletę laikant po liežuviu apie 2 minutes, po to galima nuryti.

Yra dvi imunoterapijos fazės:

  1. Pradinė fazė – pradedant mažesnėmis dozėmis dozė nuolat didinama iki maksimalios, pacientui toleruojamos dozės;
  2. Palaikomoji fazė – paciento toleruojama maksimali dozė skiriama palaikymui 3-5 metų periode. Atsižvelgiant į alergijos specifiką, palaikomoji dozė gali būti skiriama tik esant žiedadulkių sezonams.

Kokioms alergijoms rūšims gydyti naudojama imunoterapija

Imunoterapija galima gydyti sergančiuosius šienlige, alergine sloga (rinitu), alerginiu akių uždegimu (konjunktyvitu), alergine astma, dilgėline ir žmones, alergiškus bitės/vapsvos įkandimui.

Imunoterapijos veiksmingumas esant alergijai žiedadulkėms – apie 80 proc., o alergija vabzdžiams išgydoma daugiau kaip 90 proc. atvejų. Poliežuvinė imunoterapija itin saugi ir pasaulyje per visą metodo taikymo laikotarpį nėra buvę atvejų, kad dėl jos įvyktų sveikatai grėsmingos reakcijos.

Naujienos
  • Ar įmanoma įveikti vaiko alerginę slogą? Mamos pasakojimas

    „Vos mano sūnus pradėjo lankyti darželį, taip ir pasipylė ligos. Dažniausia liga būdavo sloga. Galvodavau, kad tai peršalimo sloga, nes dažnai matydavau, kaip jis lauke be pirštinių, rankas į balą sukišęs, arba žiemą šlapiomis kojomis pareidavo. Gydytoja paaiškino, kad darželinukai labai glaudžiai bendrauja, todėl įvairiais virusais ir bakterijomis apsikeičia labai greitai ir dėl to dažnai serga. Bet sloga nesitraukė. Sulaukus penkerių, varvanti, užburkusi nosis kankindavo praktiškai visus metus: prasidėdavo rudenį, tik atšventus gimtadienį, o pavasarį dar ir ženkliai paūmėdavo. Per tą laiką sūnus sirgo ir ausų uždegimu, ir bronchitu, ir gripu. Atlikome alergijos testą ir paaiškėjo, kad mūsų vaikas alergiškas medžių ir piktžolių žiedadulkėms.

  • Alergija namų dulkėms: ar įmanoma atsikratyti visam?

    „Maždaug nuo 2,5 metų mano dukrytę dažnai pradėjo kankinti sloga. Kurį laiką laukiau, galvojau, kad išaugs. Bet dukrytei augant, „augo“ ir sloga. Iš pradžių vargino „bėganti, užgulusi“ nosis, išberdavo odą, atsirasdavo kosulys, švokštimas, gydytojai diagnozuodavo bronchitą. Ieškojome priežasties – kodėl mūsų mažoji taip dažnai serga?

Plačiau
CD8 Klinika Mama aš sergu